poniedziałek, 3 października 2011

z czerwonym rumieńcem...

Dziś maleńki łyk kolorów jesieni... A czy wiecie skąd się biorą? W sumie to prosta fizjologia roślinna. Otóż, jak zapewne wiecie chlorofil to zielony barwnik odpowiedzialny za fotosyntezę. Jesienią ulega on rozkładowi na prostsze związki, odprowadzone potem z liści do pnia i korzeni. To część procesu przygotowującego rośliny do przejścia w zimowy stan spoczynku, bo z racji coraz krótszych i coraz zimniejszych dni słońce dostarcza coraz mniej życiodajnej energii.
Liście przebarwiają się na czerwono, żółto i pomarańczowo, bo dochodzą wtedy do głosu inne barwniki, wcześniej zagłuszane przez chlorofil - żółte ksantofile, pomarańczowy karoten i purpurowe antocjany. Intensywność przebarwień nie zawsze jest jednakowa, bo zależy m. in. od pogody - drzewa stroją się najpiękniej, kiedy pod koniec lata nie było suszy, a jesień jest ciepła, słoneczna i dość sucha. Zależy także od rodzaju podłoża - drzewa i krzewy rosnące na glebach kwaśnych i przepuszczalnych przebarwiają się o wiele ładniej. Ciekawe jest również to, że nasze rodzime rośliny zmieniają kolor zazwyczaj na żółto, natomiast te czerwone i pomarańczowe są częściej pochodzenia obcego.


7 komentarzy:

 1. Jesienią, jesienią
  Sady się rumienią;
  Czerwone jabłuszka
  Pomiędzy zielenią.


  Czerwone jabłuszka,
  Złociste gruszeczki
  Świecą się jak gwiazdy
  Pomiędzy listeczki.


  — Pójdę ja się, pójdę
  Pokłonić jabłoni,
  Może mi jabłuszko
  W czapeczkę uroni!


  — Pójdę ja do gruszy,
  Nastawię fartuszka,
  Może w niego spadnie
  Jaka śliczna gruszka!


  Jesienią, jesienią
  Sady się rumienią;
  Czerwone jabłuszka
  Pomiędzy zielenią.

  Maria Konopnicka ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za okraszenie mojego fizjologicznego wywodziku łykiem poezji śpiewanej... ;-)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak dobrze, że żyjemy w takim klimacie. Możemy się cieszyć urokami czterech pór roku. Ja lubię każdą z nich.
  Mmmmmmm...piękną jesień pokazałaś. Gdyby tak jeszcze do tych obrazów dołączyć zapachy, to pełnia pełnia szczęścia gwarantowana:)

  Pozdrawiam słonecznie!
  Tomaszowa

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna jesień! oby się jeszcze taka pogoda utrzymała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ooo... nie pamiętałam tych "purpurowych antocjanów"... ale ksantofile i karoten to i owszem :-))
  świetne zestawienie - cuuudne zdjęcia, fantastyczny klimat jesienny i troszkę nauki... poezja i fakty... Floro dziękuję!


  a wiesz... moja mama (ogrodnik i kwiaciarka [dziś powiedziałybyśmy pewnie florystka]) wytłumaczyła mi fotosyntezę kiedyś na wczasach nad morzem podczas spaceru... miałam wtedy jakieś 5 lat :-))
  do dziś głęboko w głowie mam skojarzenie nazwy "dwutlenek węgla" z hałdą węgla widywaną koło miejskiej elektrociepłowni :D (mimo natychmiastowego wtedy maminego wyjaśnienia oczywiście, że to gaz.... potem było jeszcze wiele takich pogaduszek "o naukach" jak je nazywałyśmy... to były cudne rozmowy botaniczno-filozoficzno-estetyczne... jak Twój wpis dzisiejszy....
  utulam ciepło-jesiennie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kocham jesień - a jak jeszcze jest taka ciepła i słoneczna!....

  OdpowiedzUsuń
 7. Witaj,
  wyróżnienie od lin_ki dla Twojego bloga mnie tu przywiodło. I muszę napisać jak fantastyczne są te zdjęcia. Niesamowite co natura potrafi zdziałać w swoich prostych procesach, związanych z życiem! Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń