środa, 13 października 2010

::POLtwór::

Idea recyklingu nigdy nie była mi obca, co więcej - staram się na ile to tylko możliwe, stosować ją praktycznie w swoim życiu codziennym. Nie afiszuję się z tym, uważając, że są to działania normalne i naturalne. Zaproszenie do arcyciekawego projektu POLtwór przyjełam jednak jako wielkie wyróżnienie i niewiele się namyślając zaczęłam przygotowania moich prac. Praca wre, pomysły kipią... a ja chciałam więc niniejszym zaprosić Was nie tylko na finał imprezy, w którym bedziemy uczestniczyć pod szyldem FloraArt, ale także na odbywające sie w tym tygodniu kreatywne warsztaty. Więcej informacji TUTAJ.


A oto co na temat IDEI imprezy piszą organizatorki:
::POLtwór::
czyli nieformalna edukacja ekologiczna poprzez rękodzieło artystyczne
Mamy zaszczyt przedstawić Państwu inicjatywę ekologiczno artystyczną ::POLtwór::. Inspiracją do naszych działań jest stale rosnące zainteresowanie rękodziełem, nowatorskim dizajnem i chęcią otaczania się oryginalnymi, pięknymi przedmiotami. Równolegle można zauważyć coraz powszechniejsze zmęczenie masową produkcją i seryjnie wypuszczanymi przedmiotami. Powstaje coraz więcej festiwali oraz pojedynczych wydarzeń na temat rękodzieła, opartych na formie warsztatowej. Istotny jest również fakt, że edukacja nieformalna jest propozycją nauki, która zdobywa coraz więcej zwolenników.
Z drugiej strony można zauważyć wyraźną tendencję proekologiczną w różnych dziedzinach życia. „Eko moda”, proekologiczne rozwiązania w budownictwie, naturalna oraz nieprzetworzona żywność, biodegradacyjne kosmetyki oraz poszukiwanie inspiracji do działań w przyrodzie jest jednym z najbardziej aktualnych kierunków. „EKO” jest teraz modne ale jak ugruntować te działania by stały się codziennymi nawykami a nie jedynie sezonową fanaberią?
Te dwa impulsy zaowocowały pomysłem na zorganizowanie przestrzeni, łączącej działania środowisk artystycznych, ekologicznych jak i firm, które wpisują się w nurt społecznej odpowiedzialności biznesu. Dzięki połączeniu sił i pomysłów jesteśmy w stanie przekonać więcej ludzi o potrzebie zadbania o środowisko naturalne i zainspirować do świadomej konsumpcji. Czysty i lepszy świat jest przecież w interesie każdego z nas.
Celem projektu POLtwór jest zwrócenie uwagi mieszkańców dużych aglomeracji miejskich na problem jakim jest nadmiar śmieci produkowanych w gospodarstwach domowych, pobudzenie odpowiedzialności za ich wytwarzanie oraz zainspirowanie do zmiany przyzwyczajeń konsumpcyjnych. Całość projektu jest oparta na zasadzie 3R (Reduse, Reuse, Recykle). Działania skoncentrowane będą głównie na przedstawieniu pomysłów powtórnego wykorzystania przedmiotów będących już w obiegu. Jednym z tych działań będzie sześciodniowy cykl warsztatów z artrecyklingu (od 10 do 15.10). Każdy dzień dotyczyć będzie innego surowca i rozpocznie się wykładem z zakresu ekologii. Warsztaty zostaną podsumowane wernisażem skierowanym do szerszej publiczności (16.10). Podczas tego wydarzenia pokażemy najciekawsze prace wykonane z surowców wtórnych. Oprócz tego odbędzie się pokaz mody z odzysku, zaaranżujemy stoiska wymiany bezgotówkowej oraz zaprezentujemy sposoby przerabiania starych rowerów na nowe pojazdy jeżdżące tzw. tall bikes. Pokazane zostaną filmy krótkometrażowe, zdjęcia oraz inne materiały umacniające indywidualne zachowania proekologiczne. Zapewniona zostanie również przestrzeń dla osób, które chciały by sprzedawać swoje produkty, które mieszczą się w idei artrecykling oraz eko poduktów. Dzień finału zakończy się koncertem zespołu Pchełki. Całość zrealizowana zostanie na terenie Klubu Fabryka przy ulicy Zabłocie 23 w Krakowie.
Inspirowanie młodych ludzi do szukania ekologicznych rozwiązań wydaje nam się najskuteczniejsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz