środa, 21 kwietnia 2010

o wystawie raz jeszcze...

"I nagle cisza. W wyobraźni
Świat słów mych staje żywy;
Dziewczęta są w krainie baśni,
Już ich nie dziwią dziwy
I może świat baśniowy jaśniej
Im świeci niż prawdziwy."
(Lewis Carroll, "Alicja w Krainie Czarów")
Zaczarowany świat, o którym każda z nas marzyła, marzy i będzie marzyć...
Żeby tak chociaż raz zobaczyć co jest po drugiej stronie zwierciadła! Czy to jeszcze będę ja?...
A potem znaleźć się w Ogrodzie Gadających kwiatów:

- "Och, Lilio – powiedziała Alicja do Tygrysiej Lilii, która wdzięcznie tańczyła w podmuchach wiatru. – Tak bym chciała, żebyś umiała mówić !
- Wszystkie umiemy mówić – odparła Lilia – jeśli tylko trafi się godny rozmówca."
(Lewis Carroll, "Alicja po drugiej stronie zwierciadła")

* * *
Członkinie krakowskiego Klubu Florystycznego zapraszają na wystawę swoich prac powstałych z inspiracji książką Lewisa Carrolla. Co my, dorosłe kobiety, florystki, mieszkanki Galicji mamy wspólnego z Alicją z Krainy Czarów? Co zobaczymy "po drugiej stronie lustra"?

Autorki prac wychodzą z założenia, że w każej z nas kryje się "Alicja" - jest kwintesencją naszych marzeń, tego, co nas ciekawi, nurtuje, powraca w snach. Tego, co zawsze chciałyśmy zrobić, ale nie było na to czasu, uważałyśmy, że nie damy rady, albo, że to "dziecinne".

Wystawa jest interdyscyplinarna - co oznacza, że nie tylko florystyczne techniki i materiały zostały zastosowane.
Zapraszamy więc do obejrzenia ręcznie wykonanych "szalonych" kapeluszy, biżuterii florystycznej, broszek - kwiatów z organzy, sukienki z żywych kwiatów i roślinnych obrazów.

Szczególną uwagę prosimy zwrócić na eksperymentalne "fotografie" wykonane przez naszą koleżankę fotografkę Agatę Pałys-Suchorab w technice zwanej anthotypią. Ten od dawna zapomniany proces, wymyślony przez Sir Williama Herschela w 1842 roku, polega na tworzenia obrazów z bezpośrednim wykorzystaniem barwników zawartych w roślinach takich jak np. bukszpan, podagrycznik, róża, tulipan, jaskier, fiołek, burak ćwikłowy czy marchew. Anthotypie naświetla się na słońcu.


Wystawa będzie miała miejsce w dniach od 23 do 25 kwietnia 2010 r., w Centrum Targowym Chemobudowa w Krakowie, przy ul. Klimeckiego 14.

Więcej informacji: Joanna Kongstad, joanna.kongstad@gmail.com, tel.: 0 507 06 70 58

Klub Florystyczny istnieje od 2002 r., jest jednym z trzech klubów Towarzystwa Ogrodniczego w Krakowie. Jego celem jest propagowanie florystyki i kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez pokazywanie dobrych wzorów kompozycji i dekoracji z naturalnego materiału. Klubowym hobby jest tzw. florystyka pierwotna, czyli oswajanie dawnych technik, jak wyplatanie z trawy i wikliny, wykonywanie ozdób ze słomy, bibułki czy opłatków oraz pielęgnowanie zanikających, regionalnych form zdobnictwa ludowego (palmy, podłaźniki, światy). Przykłady takich prac można było zobaczyć na Wiosennej Wystawie Ogrodnictwa w kwietniu br. w Krakowie. Członkinie KF uczestniczyły w kilkunastu wystawach, prezentując nie tylko czystą florystykę, ale i interdyscyplinarne projekty eksperymentalne. Więcej na temat klubu: na stronie www.tokrakow.pl/klub_florystyczny
Towarzystwo Ogrodnicze w Krakowie, istniejące od 1893 r., jest najstarszym tego typu stowarzyszeniem w Polsce. Misja, aktualna działalność, historia i plany Towarzystwa na stronie internetowej http://www.tokrakow.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz