piątek, 15 czerwca 2012

fascynujące orchidee

Wiecie, że storczyki (Orchidaceae) to ogromna i bardzo zróżnicowana roślinna rodzina licząca ponad 20 tysięcy gatunków... Większość z nich to epifity, czyli rośliny rosnące na innych roślinach, ale nie pasożytujące, bo odżywiające się samodzielnie. Mają mnóstwo niebywale ciekawych przystosowań do takich ekstremalnych warunków życia, jak choćby specyficzną tkankę korzeni powietrznych zwaną welamenem, służącą do wychwytywania i gromadzenia wody oraz przytwierdzania roślin do kory drzew. Dzięki wysiłkom ogrodników udało się wyhodować nowe odmiany, lepiej przystosowane do naszych, wcale nie tropikalnych, warunków domowych, dzięki czemu niemal w każdym domu można znaleźć popularnego falenopsisa czy cymbidium.
O storczykach, ich wymaganiach i pielęgnacji możnaby długo opowiadać, ale czy nie równie uroczo jak w naszych domach, wyglądają jako egzotyczna dekoracja fascynatorów? ;-)))16 komentarzy:

 1. fascynujące w każdym calu! piękny stroik!

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. eee no! wstawaj! i to już! nie ma co padać :D

   Usuń
 3. Wspaniale! Czy to żywe kwiaty? gdzie można kupić Twoje dzieła? W jakich cenach? Wystawiasz je gdzieś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie nie.... to nie żywe kwiaty, a wspaniałej jakości tekstylne, bo chyba nie odważyłabym się ich nazwać "sztucznymi"...
   a są w pakamerze, zapraszam!

   Usuń
 4. Śliczne, szczególnie ten pierwsze zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oba mi się "bardzo", a ten akcent z żółtych kuleczek niezmiernie. Bardzo ładnie koresponduje z tym różo-fioletem, bo nie wiem jak określić orchidealny kolor ;)))
  Taka ozdoba, prosta sukienka, i nic więcej nie trzeba, nawet na bosaka mogłabym biec :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kuleczki kraspediowe uwielbiam niezmiennie - używam tak często jak to tylko możliwe. Są takie "designerskie" troszkę ;-)))

   Usuń
 6. Boskie! Poszukuję gorączkowo okazji, na którą to mogłabym taki sprezentować sobie u Cibie i założyć, ale jak na złość żadna się nie szykuje - no niechże chociaż ktoś na ślub mnie zaprosi ;) Jestem fanką Twoich fascynatorów i opasek - są przepiękne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Roxi - można nie tylko na Wielkie Wyjście, ale i dla przyjemności, przy mniejszej okazji... spróbuj!

   Usuń